2013 ÖSYS Ek Yerleştirme

2013 Ek yerleştirme,Mühendislik,,İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Eğitim Fakültesi yani,Öğretmenlikler ,Fen Edebiyat Fakültesi ,İlahiyat, Hukuk, Tıp Fakültesi , İletişim Fakültesi, Meslek Yüksek Okulları, YGS Puanları,LYS Puanları,En yüksek puanlar , En düşük puanlar,taban puanlar,2013,üniversite2013 ÖSYS Ek Yerleştirme  Ne zaman ?

2012 Ek Yerleştirmeler 27 Eylül’de yapılmıştı.  Bu sene yapılacak ek yerleştirme için ise eylül ayının sonu bekleniyor. Üniversitelerin normal kayıt tarihi 2 -6 Eylül arası olduğuna göre eylül ayının  içerisinde ek yerleştirme için gerekli duyurunun  yapılması gerekmektedir.

2013 ÖSYS Ek Yerleştirme  Nasıl Oluyor ?

Ek yerleştirme ile unutulmaması gereken bir nokta var. Ek yerleştirmeyi  sırf iş olsun diye yapmamak için  bu noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ek yerleştirme ile bölümlerin taban puanları düşmez.
Örneğin :  Amasya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Öğretmenliği ,toplam kontenjanı 108  olarak belirlenmiş ancak yerleştirme sonuçlarına göre bu bölüme 104 kişi yerleşmiş. Bu bölümde 4 kişi açık var . Bu 4 kişi için ek yerleştirme açılacağını düşünürsek, burayı ek yerleştirmede yazabilmek için dikkat etmemiz gereken 2013 ÖSYS Yerleştirme sonucuna göre oluşan taban puandır. Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği taban puanı : 200,23760′tır.  Bu bölüme ek yerleştirme için başvurabilmek için ek yerleştirmede ölü tercih yapmamak için başvuracak öğrencinin puanı 200,23760′tan düşük olmamalıdır.  Yani sen taban puanları dikkate alacaksın tutup da 190,59445 puanla  200,23760 puanlık yeri yazmayacaksın.

Ek yerleştirmeyi kaba tabiriyle akşam pazarı olarak görmemek lazım. Çünkü bu yıl için son şans demektir.  Bu nedenle ek yerleştirme kılavuzunu iyi okuyun tercihlerde rehber öğretmenlerden yardım alın.

2013 ÖSYS Ek Yerleştirme  Sonuçları

Geçen yıl 27 Eylül-1 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılan ek yerleştirmede başvuru süresi uzatılmadı. Sonuçlar ise  04.Ekim 2012 tarihinde açıklandı.  Bu tarihler bize 2013 için fikir verebilir. Bu nedenle ek yerleştirmeye başvurmak isteyen öğrenciler zamanı iyi değerlendirmelidir.

kykEk Yerleştirme Burs – Yurt Başvurusu

Kredi ve Yurtlar Kurumu, ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşen öğrencileri mağdur etmemektedir.  Ek yerleştirme sonucu üniversiteye yerleşen öğrenciler için burs kredi başvurusu almaktadır.  Ek yerleştirme için yurt başvurusu için ise Kredi ve Yurtlar Kurumu duyuru yapar.
Ek yerleştirme ile burs başvurusu yaptığında burs çıkma olasılığı diğer öğrenciler ile aynıdır.Çünkü değerlendirmede öğrencinin önce sonra yerleşmesine bakılmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>