2013 Branş Sıralaması

ÖSYM, KPSS ve Öğretmenlik alan sınavına giren adayların branş sıralamasını yayınladı. Ayrıca KPSS A Grubu adaylarının da sıralamaları yayınlandı. Adaylar sıralamalarını öğrenmek için  öncelikle ÖSYM’nin sitesine girip  aday işlemleri sayfasına gelecekler daha sonra işlem yapmak istedikleri sınav için 2013 KPSS A Grubu- KPSS Öğretmenlik – Öğretmenlik Alan Sınavı  bölümünde branş bazında sıralama bölümünü tıklayarak öğrenebilecekler. Aday işlemleri sayfasına girmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

2013 KPSS A Grubu- KPSS Öğretmenlik – Öğretmenlik Alan Sınavı 

2013 KPSS ve Öğretmenlik Alan Sınavı Kitapçık ve Cevap Kağıdı Görüntüleme

ÖSYM, sınavlardaki şeffaflık sağlamak ve adayların kafasında olumsuz sorular oluşturmamak adına çok önemli bir işlem yapıyor sınava giren adayların sınav kitapçıklarını ve cevap kağıtlarını internet üzerinden görmelerini sağlıyor.

 Peki nasıl olacak cevap kağıdı ve sına kitapçığı  görüntüleme işlemi ?

Adaylar kendi cevap kâğıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile edinebileceklerdir. Ayrıca; sınavda kendi cevap kâğıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da http://skgs.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile erişebileceklerdir. Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebileceklerdir. Kaynak 

Cevap Kağıdı görüntülemek için tıklayınız.
Kitapçığınızı  görüntülemek için tıklayınız.

 

ÖSYM’nin konu ile ilgili basın duyurusu :

DUYURU
(2 Ağustos 2013)
2013 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik ile
Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT): Soru Kitapçıkları İle Cevap Kâğıtlarının Görüntülenmesi

6-7 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılan 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı ile 14 Temmuz 2013 tarihinde yapılan 2013-Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavına ait soru kitapçıkları ile cevap kâğıtlarının görüntüleri, sınava giren adayların kendi soru kitapçıkları ile cevap kâğıtlarını inceleyebilmeleri amacıyla 2 Ağustos 2013 günü saat 17:00’den itibaren erişime açılacaktır. Adaylar kendi cevap kâğıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile edinebileceklerdir. Ayrıca; sınavda kendi cevap kâğıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da http://skgs.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile erişebileceklerdir. Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebileceklerdir.

Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2013 KPSS ve Öğretmenlik Alan Sınavı ile ilgili yorumlar

ÖSYM, KPSS ve Öğretmenlik Alan Sınavı ile ilgili sayısal verileri yayınladı.
Sayısal veriler ile ilgili tablolar ÖSYM’den alınmıştır. Kaynak2013 KPSS - Öğretmenlik Alan Sınavı Başvuru Sayısı
Öğretmenlik Alan Sınavına katılan öğretmen sayısı 142.333′tür. Dikkat edilmesi gereken nokta : 7.828  öğretmen sınava girmedi.
2013 KPSS - Öğretmenlik Alan Sınavı netler ve standart sapma
Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavının adayları zorladığını söyleyebiliriz. Çünkü sınavda % 50′lik ortalamaya yani 30 nete yakın değildir. Bu durumun nedeni sınava giren aday sayısının fazla olmasıdır.

2012 Genel Yetenek ortalaması : 29 net

2013 Genel Yetenek Ortalaması: 26 net

2012 Genel Kültür ortalaması: 24 net

2013 Genel Kültür ortalaması: 21 net

Eğitim Bilimleri sınavı ise 46 net ortalama ile genel kültür genel yeteneğe göre daha yüksek bir ortalamaya sahiptir. Bu durumun nedeni eğitim bilimleri sınavına giren 252,741 öğretmenin sınava önem vermesidir.

2012 Eğitim Bilimleri (120 soruda ) : 55 net

2013 Eğitim bilimleri ( 80 soruda ) : 46 net

2012 ve 2013′te KPSS A grubundaki Hukuk, İktisat,İşletme, Maliye Muhasebe, Çalışma Ekonomisi, Ekonometri,İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkilerin net ortalamalarında  çok fazla değişiklik olmamamıştır.

2013 Öğretmenlik Alan Sınavı netler ve standart sapma
Branşlar arasında en başarılı olan öğretmenler İngilizce, Türkçe, Tarih öğretmenliğidir. her branşın kendi içinde sıralamasını düşünürsek en zorlu yarışın bu bölümler içinde olduğunu söyleyebiliriz. En az ortalama ise Fransızca ve Almanca Öğretmenliğinde olduğunu görüyoruz bu durumun nedeni ise atama sayılarının az olmasıdır.

Sonuçlanmamış işleminiz var

Ösym ödeme,sonuçlanmamış işlemSonuçlanmamış işleminiz var sorunu :

ÖSYM, sınav başvurularında internet üzerinden ödeme yapılması hizmetini kullanıma açtı. YGS,LYS,KPSS, ALES,TUS,DGS,YDS,PMYO, Öğretmenlik Alan Sınavı gibi birçok sınavı yapan ÖSYM, başvuru ücretini bankalar dışında internet üzerinden de almaya başladı. Kimlik numarası ile yapılan ödeme işleminde önce başvuru yapılacak sınav seçiliyor.  Ancak ödeme işlemini yaparken aşağıda yer alan görseldeki yazı ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunun çözümü çok basit, nedir mi çözüm ?
Ösym sonuçlanmamış işlem
Sorunun Çözümü:  Tekrar işlem yapmadan yaklaşık 10 -15 dakika bekleyin ve tekrar işlem yapın. Endişe etmeyin sadece bekleyin tekrar tekrar girmek yerine bir süre bekleyin. Zaten uyarıda da size: Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz, diyor. Sorunun çözümü sadece beklemektir

ÖSYM, sınavlarında sınav başvurusu yaparken  karşınıza şöyle  bir yazı çıkıyorsa: Bu işlem numarasıyla daha önce işlem yapılmış.
Yazının yer aldığı sayfayı kapatıp 10 – 15 dakika sonra tekrar işlem yapınız.

Öğretmenlik Alan Sınavı Başvuru İstatistikleri

ösymMEB  öğretmen atamalarında  15 öğretmenlik branşına yönelik atamayı öğretmenlik alan sınavından alacakları puana göre yani P 121 ile yapacak.

ÖSYM Başkanlığı tarafından 14 Temmuz 2013 Pazar günü yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavına yaklaşık 150 174  öğretmenin gireceği belirtildi.

Öğretmenlik Alan Sınavı Merkezleri

ÖSYM’inin Öğretmenlik alan sınavı yapacağı iller

 • Adana,
 • Ankara,
 • Antalya,
 • Bursa,
 • Diyarbakır,
 • Erzurum,
 • Eskişehir,
 • Gaziantep,
 • İstanbul,
 • İzmir,
 • Kayseri,
 • Konya,
 • Malatya,
 • Samsun,
 • Sivas,
 • Trabzon
 • Van

*** Sınav  merkezleri dışında başvuru yapan öğretmenlerin en yakın sınav merkezine atamalarının ÖSYM tarafından yapılacağı belirtildi.

Sayılarla Öğretmenlik Alan Sınavı

Sınav Yapılacak Alan Başvuru Yapan Aday Sayısı
Türkçe 14.119
İlköğretim Matematik 6.632
Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji 14.212
Sosyal Bilgiler 19.835
Türk Dili ve Edebiyatı 18.488
Tarih 13.359
Coğrafya 4.705
Matematik (Lise) 13.634
Fizik 6.067
Kimya 4.952
Biyoloji 6.655
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 8.071
Yabancı Dil (Almanca) 2.896
Yabancı Dil (Fransızca) 750
Yabancı Dil (İngilizce) 15.799
TOPLAM 150.174

Kaynak: ÖSYM