Kompozisyon nasıl yazılır ?

ne demek ?Kompozisyon nedir ?

Kompozisyon, Fransızca kökenli bir kelimedir. Kompozisyon, parçaları birleştirip bütün oluşturma  işidir. Bu bütün anlamlı olmalıdır.
Okulda öğretmenlerimiz kompozisyon için atasözü ve özdeyiş dediğimiz sözler verirler.  Bunlarla ilgili yazı yazmamızı açıklama yapmamızı isterler.  Burada amaçları kompozisyondur. Kompozisyon yazın demek yerine açıklayınız anlatınız ve anladıklarınızı belirtiniz şeklinde ifadeler kullanırlar.  Kompozisyon becerisi özellikle ortaokul düzeyinde Türkçe derslerinde lise düzeyinde ise edebiyat dil ve anlatım derslerinde karşımıza çıkar. Ancak diğer derslerdeki yazılılarda bu beceriyi kullanarak çözülebilecek soruları barındırır.  Yazılıdan yüksek not almak için mutlaka cevapları düzenleyerek yani kompoze ederek  vermeliyiz.
Düzenli cevap vermek isteği  kompozisyon  nasıl  yazılır sorusu karşımıza çıkıyor. Her işte olduğu gibi kompozisyon yazmada da dikkat edilecek noktalar vardır . Bu noktalara dikkat edersek başarımız artacaktır.
Kompozisyon ödevi veren öğretmenlerin özellikle üzerinde durduğu noktalar şunlardır:

  • Başlık
  • Giriş
  • Paragraf başı
  • Gelişme
  • Örnek verme
  • Kağıt düzeni
  • Yazının okunaklı olması
  • Noktalama İşaretleri
  • Yazım Kuralları
  •  Sonuç

Anlatılmak istenen duygu ve düşünceyi etkili olarak anlatmak için düzen şarttır. İşte kompozisyon kavramı da bu nedenle önemlidir.
Sırasıyla kompozisyon yazımında dikkat edilecek noktaları anlatayım.

Başlık

Her varlığı bir ismi her kitabın adı vardır. O zaman her metnin de bir başlığı olmalıdır. Kısa öz anlaşılır olmalı metinle bağlantılı olmalı.  Örneğin: Ayağını yorganına göre uzat atasözüyle ilgili kompozisyon yazınız denildiğinde şu hataları yapmayın.

Kompozisyon diye başlık atmayın.

Başlık diye başlık atmayın.

Atasözünün anlamı diye başlık atmayın

Ayağını yorganına göre uzat diye de başlık atmayın.

Bu şekilde atılacak başlıklar yazınızın okunma olasılığını azaltacaktır. Ayrıca ilgi çekmeyecek daha kötüsü ön yargı oluşturacaktır. Yazınız beğenilmemesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Olumsuz eleştirilerle karşılaşmamak için yazınıza başlık atınız. Başlığınızı kısa ilgi çekici anlaşılır ve metinle ilgili olmalıdır.

Girişkompozisyon

Giriş bölümünde açıklama yapılır. Kısa bir açıklama yapılmalıdır. Yazı konusu ile ilgili tanıtım yapılır. Giriş için paragraf başı yapmayı unutmayın. Atasözü veya özlü söz ile ilgili kompozisyon yazıyorsanız girişe o sözle başlamayınız. Giriş için bir paragraf yeterlidir.

Bu söz  şunu anlatmak istiyor diye başlanmaz. 

Paragraf başı

Kompozisyon için parçaları bütünleştirme demiştim. İşte bu parçalar  paragraflardır. Paragraflar  yazıda biraz daha içeri yani girinti yaparak başlamalıyız.

Gelişme

Kompozisyonun  gelişme bölümünde örnekler verilmeli paragraf sayısı 2 veya 3 olabilir . Ana düşünce ortaya konulmalı. Ana düşünceyi desteklemek için  örneklere alıntılara yer verilmeli. Gelişme bölümünde konuyu iyice  anlatmalı.

Örnek Verme

Yazdığımız konu hakkında açıklama yapmak için örnek vermeniz gerekiyor. Ne kadar çok örnek o kadar iyi anlatım demektir.

Kağıt Düzeni

Yazının estetik görünümü  beğenilmesini artırır. Bu nedenle kağıt düzenine dikkat etmelisin. Kağıdın üstü, altı, sağı ve solu  için boşluklar belirlemelisin. Belirlediğin boşluklar yazının  ilgi çekmesini sağlar.

Yazının Okunaklı Olması

Yazının okunabilmesi çok önemlidir. Bu nedenle okunaklı yazmalısın. Yazdığın yazıyı zorlanmadan okuyan öğretmen ya da arkadaşların  ne demek istediğini anlayacaktır. Bu şekilde emeğinin karşılığı alacaksın.

Noktalama İşaretleri

Noktalama işaretleri yazıdaki yanlış anlaşılmaları anlatım bozukluklarını önler. Ayrıca yazıya duygu katan noktalama işaretlerini kullanmayı unutmayın.

Yazım Kuralları

Yazım kuralları  yazının ciddiyeti açısından önemlidir. Yazıdaki yazım kurallarına aykırı kullanımlar okuyucunun  dikkatini  yazı  içeriğinden uzaklaştırır. Örneğin : Herkes yerine Herkez,  gelmişti yerine gelmişdi yazarsak okuyucu ana düşünce yerine yanlışlara yönelir.

Sonuç

Kompozisyonun etkili olabilmesi için iyi bir bitiş gereklidir.  Önceki paragraflarla bağlantılı bir sonuç paragrafı olmalıdır. Özet şeklinde olmalı kısaca, özetle, sonuç olarak gibi ifadelere yer verin.

4 thoughts on “Kompozisyon nasıl yazılır ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>